O jedné velké známé francouzské kuchyně tu ještě nebyla řeč. Jsou to klasické francouzské palačinky. Upřímně, nejedná se rozhodně o žádný velký výkon francouzské kuchyně. Palačinky jsou obvyklou potravou studentů nebo je najdete na jídelních lístcích levných restaurací. Samozřejmě, taková studentská palačinková party není k pomluvě! Jinak ale palačinka ve francouzské kuchyni zaujímá stejné místo jako naše bramborové placky nebo bramboráky. Tedy, můžete to koupit na ulici, jíte to vlastně velice často, ale v den, kdy si chcete udělat gurmánskou radost, to oželíte.
Crêpes pocházejí z Bretagne, tedy z dalekého severovýchodu. Existují dva základní typy těsta: těsto z běžné hladké mouky a těsto z farine de blé noir, neboli farine de sarrasin. Palačinky z druhého typu mouky se nazývají taktéž galettes. Obojí se konzumují nejlépe nikoli s vínem (kdepak! Copak jste někdy viděli vinici v Bretagni?), ale s lokálním jablečným nápojem jménem cidre. Cidre je sice originál z Normandie, ale to je přeci jen, co by kamenem dohodil. A jestliže se Bretonci a Normanďané rádi dohadují, komu vlastně patří St. Michel, na tom, že se v obou regionech pěstují kvanta jablek, na tom se se shodnou zcela jistě. Cidr je zkvašený jablečný mošt, jehož procento alkoholu se pohybuje mezi 2 až 8%. Můžete ho koupit v obchodě, nebo můžete doufat, že některý z vašich kamarádů z Bretagne pochází a že jeho rodiče cidr doma vyrábějí. Na venkově je to evidentně běžná praxe. Alespoň rodiče obou mých bretonských přátel, Beatrice i Gaela, tuto chválihodnou činnost provozují s velkým úspěchem.
Palačinky se konzumují s různou náplní, sladké nebo slané, nejlépe nejdříve slané, a potom sladké. Nejtypičtější slanou náplní je šunka a strouhaný sýr, eventuelně s jedním vejcem rozklepnutým uprostřed. Sofistikovanější náplň je například roquefort s ořechy, špenát s kozím sýrem, nebo losos se smetanou. Ale fantazii se meze nekladou. Restaurace nabízejí tisíce dalších náplní. Místní palačinkárna tedy neváhá nabízet například savojskou palačinku s brambory, slaninou a reblochonem, což evokuje vlastně regionální specialitu tartiflette.
Co se týče sladké náplně, klasikou je cukr nebo čokoláda, či Nutella. Jednou z dalších oblíbených náplní je crème de marrons, před kterým jsem vás varovala zde. A opět, fantazii se meze nekladou. Můžete vyzkoušet banány s čokoládou, cukr s citrónem, zmrzlinu, zkrátka, co vás napadne.
Sbíhají se vám už pomalu sliny na jazyku? Tak do toho! Tady máte recept!
Tajine z kachních stehen
před 10 lety